12.2.2016 | Jana | 14 komentářů

PROČ MI NESEDÍ STŘIHY Z BURDY?

Správné padnutí oděvu není samozřejmost. To, že je něco šité pro vás, neznamená, že vám to bude sedět. Každá značka – ať už jde o konfekci či firmu produkující střihy, vždy vychází z obrazu průměrné ženy, pro kterou střih tvoří. Firmy, jež se zaměřují na mladé dívky, tedy budou pracovat s jinou průměrnou postavou, než společnosti zaměřující se spíše na zralejší ženy, na jejichž tělech se podepsaly různé životní události, gravitace a hormonální změny. Tak jako tak: je pravděpodobnější. že vyhrajete jackpot v loterii, než že vaše tělo bude odpovídat rozměrům průměrné ženy.
Navíc díky tomu, že je konfekce levná a snadno dostupná, nakupuje v ní většina z nás, a proto už vlastně ani nevíme, jak má oděv správně sedět. Jsme zvyklí na padnutí v úrovni „jakžtakž“ a spousta amatérských švadlen si to přenáší i do šití, což je veliká škoda.
Mít perfektně padnoucí oděv neznamená, že vezmeme míry kolem hrudníku, v pase a kolem boků a maximálně střih prodloužíme nebo zkrátíme podle výšky. Skvělé padnutí oděvu totiž ovlivňuje i spousta jiných věcí a v dnešním článku se zaměříme, na co si dát při úpravě pozor. Zhruba si nastíníme možnosti a jednotlivým úpravám se budeme následně věnovat podrobněji v dalších článcích.

Výška a výškové proporce

Střihy pro domácí šití, ať už od velkých společností či nezávislých designérů, jsou konstruované pro výšku 168 cm. Univerzální poučka zní, že pokud jste vyšší, měly byste střih prodloužit, pokud nižší, zkrátit. Nicméně i pokud měříte kolem této průměrné výšky, neznamená to, že střih musí padnout i co se délek týče. Oproti průměrné ženě můžete mít kratší trup a delší nohy či naopak  a oděv vám nebude sedět. Jak tedy poznat, o kolik kde co prodloužit či zkrátit?

Důležitými body, od kterých se lze odpíchnout, jsou pasové značky. Pasové značky na oděvu odpovídají umístění na nejužším místě těla.

Pokud byste náhodou pojaly podezření, že pas nemáte, tak vás ujišťuji, že máte. 🙂 Jak se k němu dobrat? Nejjednodušší je zavázat si kolem pasu lehce natáhnutou gumu, chvíli se v ní pohybovat, párkrát lehce natáhnout a pustit a guma se sama přirozeně umístí do vašeho pasu.

Před zrcadlem pak porovnáme papírový střih se svou postavou. V první fázi nám to pomůže zhruba odhadnout, kde kolik centimetrů přidat. Jak už jednou zjistíte, kolik a kde přesně potřebujete přidat či ubrat, můžete to provádět automaticky prakticky na každém střihu od téže značky.

Ramena

Úpravy v oblasti ramen jsou naprosto zásadní. Ovlivňují padnutí úplně všeho, a proto by se u nich při zkoušení mělo začínat. Ramena mohou směřovat dopředu – to bývá často právě u zralejších osob, kdy se postava čím dál tím víc hrbí.

Ovšem nejčastějším problémem je asi sklon ramen, myšleno při pohledu zepředu. Ramena mohou být rovnější, než počítá střih (což bývá velmi často u těch, kdo plavou, hrají volejbal atd. ), nebo naopak svislejší.

Jak poznat, že máte rovnější ramena? V konfekci tak, že si prakticky nemůžete koupit kabátek se zapínáním ke krku – oděv výrazně táhne směrem od ramen a u krku výstřih odstává. Typickou ukázkou je bunda na modelce níže. Tato úprava nechce moc, mnohdy stačí jen půl centimetru a dost výrazně se vylepší nejen vzhled, ale i pohodlí při nošení.

 

Zdroj: Nordstrom

Zdroj: Nordstrom

Svislejší ramena se naopak vyznačují tím, že vám padá kabelka z ramene.


Šíři ramen beru spíše jako relativní záležitost, hodně totiž podléhá i módním trendům. Zatímco v osmdesátých letech se šila saka a kabáty širší, než by odpovídalo šíři ramen nositele či nositelky, dnes je moderní spíše úzká silueta. Zejména u postav typu trojúhelník či ‘X’ je důležité výslednou šíři ramenního švu vyladit tak, aby nositelce oděv slušel.

U každé úpravy ramenního švu je potřeba adekvátně posunout i celý průramek.

Obvodové míry
Obvodové míry jsou čísla, které absolutně nevypovídají o rozložení tkání. Žena se širokým hrudníkem a menšími ňadry může mít stejný obvod jako žena s hrudníkem útlým a prsy většími. Ideální by bylo si velikost vybírat podle obvodu pod prsy, ale ty se neuvádí, proto opět přichází na řadu instinkt.
Stejné je to s boky a pozadím. Výrobci střihů/konfekce příliš se ženami s výrazně tvarovaným pozadím nepočítají, u nich je pak typickým obrázkem boční šev vyklenující se dozadu a sukně opticky kratší vzadu.

Zdroj: dailymail.co.uk

Zdroj: dailymail.co.uk

Držení těla

V tomto ohledu se na nás nejvíce podepsala konfekce a zrcadla. Když přijdeme do zkušební kabinky a oblečeme vybrané šaty, automaticky srovnáme záda, podsadíme pánev a zatáhneme břicho. Problém je v tom, že svůj život nežijeme před zrcadlem a kontrolovat se po celý den je prostě nemožné. Dobrá zpráva je, že dobře padnoucí oblečení naše subjektivně vnímané vady na kráse dokáže dost výrazně potlačit.
Každá krejčová vám z důvodu výše uvedeného řekne, že je lepší, když úpravy na vás dělá někdo jiný. Jenže kde vzít druhé ruce?
Popravdě, když potřebuji upravit něco na zádech, poprosím svého muže, který třesoucíma rukama, aby mě náhodou nepíchl, zašpendlí vše potřebné, nicméně v dosahu svých rukou upravuji na sobě celkem úspěšně sama. Jen se musím odpoutat od faktu, že nevypadám lépe než vypadám. 🙂
Pro účely úprav obecně, a zvláště u úprav plynoucích z držení těla je nutné hlídat, aby pasové značky korelovaly s gumou, kterou v pase máme a to nejen na bocích, ale i vepředu a vzadu. Boční švy, zadní šev a směr vlákna celého oděvu by měl být kolmý na podlahu. U šatů by sesazovací linie mezi živůtkem a sukní, stejně jako dolní lem sukně, měly být paralelní s podlahou.

Asymetrie postavy

Stejně jako máme všichni asymetrický obličej, máme více či méně asymetrickou postavu. Většina asymetrií je sotva znatelná a nevyžadují úpravy. Výrazné asymetrie můžeme řešit individuální úpravou pro každou polovinu střihu, případně i vycpávkami u asymetrií ramen či prsou.

Dnešní článek tedy berte něco jako úvod k úpravě střihů, příště vám ukážu, jak takové upravování vypadá konkrétně na mně za pomoci zkušebního střihu.

Chcete se dozvědět více?

Základní úpravy obsahuje kniha Šití krok z krokem od Burdy, snad všechny úpravy ve formě názorných diagramů pak najdete v knize Fitting&Pattern Alteration od E. Liechty et col.

 

Článek pro Vás napsala Jana (12.02.2016/9:02)

Leave a Reply

14 Komentáře "PROČ MI NESEDÍ STŘIHY Z BURDY?"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Margot_ka
Host

Potvrzuju,ze Burda siti krok za krokem stoji za investici 😉
http://www.sewcoolinschool.com/sewing-vs–ready-to-wear-pages-600.php
Fajn shrnuti je i tu. Me treba zrovna Butteeick strihy nesedi moc dobre, takze z lenosti a nedostatku casu volim Newlook,ktere mi sedi dobre (kupodivu ani prodluzovat nemusim,aspon u satu a to merim 178 cm 🙂
Zato Burda je katastrofa (kdybych byla korpulentnejsi,tak si asi nestezuju 🙂
Chce to hold vyzkouset,jako vse 🙂

Andrejka
Host

Dobrý deň, som strašne rada, že som objavila túto stránku. Som začiatočník v šití a až potom, čo som ušila prvú extrémne jednoduchú halenku som si uvedomila, že dosť často mám ramenné švy “vzadu”, tým pádom sa mi predný diel vyťahuje hore a tým sa skracuje, čo ma pekne štve. 🙂 Takže predpokladám, že mám ramená posunuté viac dopredu. Prosím, akú úpravu treba pri šití spraviť? Ak sa to teda dá obecne povedať. Ďakujem a teším sa na ďalšie články!

trackback

[…] hrudní a pasovou linií, mezi pasovou linií a sedovou pak centimetry dva). Jak jsem psala již v minulém článku, zkracování či prodlužování se vás může týkat, i když máte průměrnou výšku. […]

trackback

[…] V minulém článku jsem nastínila, kde všude může nastat problém s padnutím oděvu, ať už u konfekce, či konfekčních střihů. Dneska bych vám ráda názorně ukázala, kolik úprav je ještě třeba i v případě, že je postava celkem konfekční. […]

Iva
Host

Dovolím si poznamenat, že podle Burdy šiji od svých 14, tedy celých 41 let. Dřív jsem byla štíhlá, teď mám trošku problém při své zaoblenosti, ale celkově mohu říct jedno. Burda se velice zhoršila. Většinou tam jsou střihy přímo bláznivé. Přitom klasiku lze použít kdykoliv a na cokoliv.
Celé své mládí jsem šila v noci a ráno šla do práce v novém modelu. Téměř bez zkoušení.
Pro úplnost dodávám: šila jsem od velikosti 36 přes 40, nyní mám 44-46.

Gina
Člen
Dobrý den. Tak to vypadá Ivo, že píšete o mně :-). Já jsem si svoje první kalhoty ušila ve 12 letech, kdy mi maminka nechala nastříhat ve střihové službě krásný manžestr ( tehdy moderní a velmi nedostatková látka). Povedlo se, byť z rubu nic moc, protože jsem začíšťovala ručně. Pak jsem objevila Burdu a bylo vymalováno. Všechno kapesné jsem vrazila do látek. Je pravda, že jsem si ušila na sebe téměř všechno a šila v noci a ráno v šatech či bundě šla do školy a později do práce…. Šití bylo pro mě těžká závislost :-). Pak jsem asi 20… Číst vice »
Aja
Člen
Mluvíte mi z duše, stejně tak Iva. Burdu jsem si půjčovala z knihovny už před 35 lety, tehdy byla ještě v němčině. Ale ty střihy byly skvělé, moderní. Pak jsem si na mateřské kupovala Burdu, která byla v ruštině, později už v češtině. Většinu těch časopisů mám schovaných a zbavovat se jich nebudu, protože nynější Burda opravdu není to, co bývala. Už dávno ji nekupuji, protože se mi tam málokdy co líbí. Taky jsem měla dlouhý čas přestávku v šití. Jednak se skoro vše dalo koupit, po Revoluci byl mnohem větší výběr a chyběl mi čas. K šití jsem se… Číst vice »
Monika
Host

Dobrý den, měla bych dotaz k té modelce v bundě s raglán. rukávem. Jakou úpravu a kde byste tam doporučila? Kam přidat těch půl cm? Podobný problém má u trička… Děkuji.

trackback

[…] máte vyšší či nižší, střih nebude úplně sedět. Jak to poznáte se můžete dočíst ve starším článku. Při úpravách ramenního švu, který buď v boční porci zvednete, či snížíte, je potřeba […]

trackback

[…] posléze začaly zoufat, že ty střihy vůbec nesedí. (Proč nesedí jsem rozebírala v jednom z prvních článků tady na Stehu.) Nakonec se dostaneme do stadia, kdy vidíme jako ideální možnost dělat si střihy vlastní. […]

wpDiscuz