21.6.2016 | Barbora Jana Petra | 6 komentářů

Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Janiny a Bářiny šaty: začištění průramků a výstřihu

Ačkoliv se jedná o jeden střih šatů, u různých postupů je i načasování určitých fází v šití oděvu rozdílné. Zatímco u konfekčních šatů se výstřihy a průramky začišťují až téměř na konec, při všívání podšívky, u jiných verzí přichází tato chvíle mnohem dřív. Začišťování je kvůli snadné manipulaci vhodné provádět ještě před sešitím se sukní, a tudíž i před všitím zipu.

Barbora

Jelikož v mých šatech nebude podšívka, je potřeba vyřešit, jak začistit výstřih a průramky, aby vypadaly dobře i z rubu. Na pomoc si k tomu vezmu několik šikmých proužků ze svrchní látky.

Šikmé proužky se takto jmenují z toho důvodu, že jsou stříhány v úhlu 45 stupňů vůči osnově a útku. V tomto úhlu je látka nejtvárnější a dokážeme ji naohýbat do různých oblouků, aniž by se někde musela řasit do skladů.

IMG_1111

IMG_1112

Z látky jsem si nastříhala pruhy široké cca 4cm. Délky pruhů změříte podle obvodů – jeden budeme potřebovat na výstřih, dva stejně dlouhé na průramky a ještě jeden na začištění švu v pase.

Šikmý proužek je potřeba ještě trochu upravit, než jej budeme našívat.

Jednou z možností je připravit si již dopředu, pomocí zakladače šikmých proužků, šikmý proužek zahnutý z obou stran. Tuhle variantu většinou využívám, když pracuji s bavlnou nebo s jinou lehce tvarovatelnou látkou. V tom případě si totiž šikmý proužek rovnou vyžehlím a vytvaruji do požadovaného oblouku.

Druhá možnost, které jsem využila já v tomto případě, je šikmý proužek pouze trochu vytáhnout pod žehličkou. Je to z toho důvodu, že svrchní látka je polyester, který se celkem špatně tvaruje.

IMG_1115

Nahoře vídíte proužek vyžehlený a vytažený a můžete si všimnout, že oproti původní 4centimetrové šíři se zúžil na 3 cm.

Takto upravený šikmý proužek nyní našpendlím lícem na líc na výstřih.

IMG_1123

Aby šikmý proužek poté v rubu pěkně ležel, je potřeba jej ve velkých oblinách trochu navolnit.

IMG_1125

Takto našpendlený šikmý proužek přišijeme. Šijeme těsně vedle stabilizačního šití, které nám přitom zůstává na přídavku. Šikmý proužek poté přehneme směrem na švový přídavek (ten zatím zůstává na svém méstě a nikam ho neohýbáme) a pěkně ho sežehlíme. Je třeba postupovat po malých částech.

IMG_1126

Dalším krokem bude přišití šikmého proužku na švový přídavek těsně vedle švové linie.

IMG_1127

Tím se nám celý okraj ještě více zpevní a my jej můžeme konečně otočit do rubu a sežehlit. Opět budeme postupovat po malých úsecích, abychom neměly výstřih hrbolatý. Takto sežehlený výstřih (nebo i průramek) ještě není finální. Tím, že se jedná o oblouk, je na kraji látky (na švovém přídavku) menší obvod než v místě šití a po ohnutí nám tento menší obvod táhne a neleží pěkně na látce.

IMG_1129

Švové přídavky je třeba nastřihnout. Četnost nastřižení závisí vždy na velikosti oblouku – čím hlubší oblouk, tím více a hustěji musíme nastříhávat a naopak. Když nám švový přídavek pěkně leží, můžeme šikmý proužek přes něj podhrnout a sestehovat nebo rovnou v ruce přišít. Konce u zipu necháme ještě nedokončené.

IMG_1233

Stejným způsobem začistíme ještě oba průramky. Ty už můžeme dokončit celé, takže v místě, kde se šikmé proužky sejdou  (nejlépe v místě nějakého švu – např. bočního), je podhrneme a skrytě sešijeme k sobě.

Posledním šikmý proužek si necháme na začištění švového přídavku v pase.  Na ten ale přijde řada až příště.

Jana

Prvním krokem je sežehlení švových přídavků. Je třeba je sežehlit ještě předtím, než začnete nastřihávat, protože v místě nastřihnutí je materiál oslaben a mohl by vzniknout minischodeček. Je to sice poměrně složitá věc, zvlášť ze začátku, ale až budete šít páté šaty tímto způsobem, půjde to už samo 🙂

Velkým pomocníkem v tomhle ohledu je žehlící “šunka”. Švové přídavky nemusí být sežehlené perfektně, může se stát, že někde omylem vytvoříte zvrásnění, ale to nevadí, protože “načisto” budete přežehlovat až s nastříhanými a přifixovanými švovými přídavky. Výsledkem je vlastně taková brázda budoucího výstřihu/průramků.

20160603_091900

Po sežehlení můžete švové přídavky nastřihnout. Někdo preferuje sestřihnutí do obloučků, protože přišívání je pak jednodušší. Zastříhávání do obloučků si ale žádá více času a vzniká spousta drobných odstřižků, tak je na každém, co bude preferovat.

20160604_072137 20160604_072238

Na následujícím obrázku vidíte švové přídavky nastříhnuté a vlevo již fixované. Stehy jsem zde použila poměrně malé, protože látka je opravdu řídce tkaná a fixování má i protitřepící funkcí. Pokud máte méně třepivý materiál, můžete zvolit volnější/delší stehy. Přídavky přiléhající k zipům zatím nepřišívejte, ty se budou začišťovat později.

20160604_072011

Ve chvíli, kdy máte přišito, z rubu celý top vypadá nějak takto.

20160614_204131

Nyní je čas se zaměřit na sukňové části, ale o tom až v příštím článku!

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (21.06.2016/8:43)

Leave a Reply

6 Komentáře "Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Janiny a Bářiny šaty: začištění průramků a výstřihu"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Monika
Člen

Barboro, měla bych dotaz, není takhle začištěný výstřih příliš objemný? Myslím okraj. Když nemáte podšívku ani podražení, tak je živůtek jen z jedné vrstvy a najednou jsou okolo výstřihu 4. (jestli dobře počítám :)). A jak je ve finále cca široký ten okraj? Už začištěný, na fotce s výřezem kde už je proužek i výstřih podhrnutý. Děkuji.

Monika
Člen

Vlastně spodní látku tam máte. Ale i tak.. 🙂

Jana
Admin

Pokud můžu odpovědět za Báru, tak přílišné objemnosti se bát nemusíte. Ostatně já tam mám těch vrstev mnohem víc 🙂

Barbora
Admin

Jana už stihla odpovědět za mne a je to přesně tak, jak říká – objemnosti se určitě nebojte. Finální šířka začištěného proužku na rubu šatů je přibližně 1,2cm.

Wiilloo
Host

pro Janu:
když teď začistíte výstřih, jka to bude s podšívkou?
Ptám se na přišití podšívky.
dík
Ilona

Jana
Admin

Podšívka se přišije později. Vydržte ještě týden, to vyjde celý příspěvek o tomto tématu 🙂 zatím se můžete kouknout na tento článek http://stehzastehem.cz/domains/stehzastehem.cz/2016/05/16/zaklady-vysoke-krejcoviny-ii-cast/

wpDiscuz